Selamünaleyküm hocam.

geçenlerde bir yazı okudum dikkatimi çekti size sormak isterim.çocuk yaşta ölen biriyle 90 yaşında ölen biri arasında ,ahiretteki durumu,sorumluluğu nedir.biz ölen çocukları cennete gittiğini öğrendik.ama yazısını okuduğum arkadaş şöyle diyor.ALLAH beni 90 yıl denedi.bir sürü sıkıntıdan geçirdi,zorluklar yaşadım,oysa çocuk yaşta ölen hemen cennete gidiyor.bu nasıl oluyor?insanlar farklı yaşlarda ölüyor burda bir standart yok,akıl bali olmamış çocuklar,genç yaşta ölenler ,yaşlılığa erişenler,burda sorumluluğu zaman olarak nasıl değerlendirebiliriz?ayrıca 90 yıl boyunca günahlar işleyip cehennemede gidebilirim,oysa çocuk yaşta sorumluluğumda yok,direk cennete.hocam bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,şimdiden teşekkürler.ALLAHA emanet olunuz.hacam sizi yoruyorum ama bir sorum daha olacak.Muhammed ikbal esrinde okumuştum çok ilgimi çekti yıllarca düşündüm kendime göre bazı cevaplar buldum,sizinde bilgilerinizden faydalanmak isterim.Muhammed ikbal, cennet ve cehennem mahal deil,haldir diyor bunla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.hoşçakalın.

CEVAP 

Değerli kardeşim selamünaleyküm!

Bir akıllı insan, mü’min olarak önce tüm esmasıyla Allah’ı tanımamız gerekir. Bunlardan birileri de “Allah’ın dilediğini yaratması” ve “Asleh lilıbadin alellah vacip olmaması (kulun yararına olan her şeyi Allah’ın karşılama, yapıverme zorunluluğunun bulunmaması)”dır.

Bunları dikkate aldığımızda Allah’ın bizi dünyaya yollaması, takdir ettiği ömrün sonunda bizi öldürüp Kendine döndürmesi, Ömürlerin farklılığı, erkek, dişi olmamız, beyaz, esmer, zenci olmamız, ve dünyaya geldiğimiz yılın, çağın belirlenişi” gibi meseleleri çözebiliriz.

Rabbimiz sonsuz cömertliği gereği evreni ve insanları yaratmıştır. Ve sayılamayacak kadar nimeti insanın emrine vermiştir. Herkese yararlanma hakkı ve fırsatı da vermiştir.

Elçi göndermiş, kitap indirmiş, elçi göndermeden ceza vermeyeceğini de duyurmuştur.

Herkesi kendi ömründeki iman ve amel ile değerlendirir.

Cennete gitmek, iman ve amelin karşılığı değildir. Kimse, uzun-kısa ömründe kesinlikle cenneti hak edemez, kazanamaz. Bırakalım cenneti kazanmayı, hak etmeyi, Allah’ın verdiği nimetlerden göz, kulak, akılın bile bedelini ödeyemez.

İnsanların cennete girişi Allah’ın bir lütfu ve ikramıdır.

İnsanların cehenneme girişi de kendilerinin, lütuf ve ikarama layık olmayışlarındandır; yani kendilerinin edip bulmasıdır.

Cennet ve cehennemin mahal olmayıp hal olması Ahıret alemini inkara yönelik bir anlayıştır. Tarihi bir hayli eskidir.

Kur’an’ı dikkatle okursanız bu gerçekleri Kur’an’dan kendiniz tespit edebilirsiniz.